7 peamist isikuomadust, mis on vajalikud igale ettevõtjale

Ettevõtjaks saamisel ei piisa vaid heast ideest.

Ettevõtjaks saamisel ei piisa vaid heast ideest. Suurt rolli mängivad ka ettevõtja isikuomadused, see, kuidas ettevõtja suhtub oma töösse ja kuidas ta suudab väljakutsuvaid olukordi lahendada. Reastasime peamised isikuomadused, mis on omased edukatele ettevõtjatele ja vajalikud ettevõtjaks hakkamisel.

Ettevõtjaks saamisel ei piisa vaid heast ideest. Suurt rolli mängivad ka ettevõtja isikuomadused, see, kuidas ettevõtja suhtub oma töösse ja kuidas ta suudab väljakutsuvaid olukordi lahendada. Reastasime peamised isikuomadused, mis on omased edukatele ettevõtjatele ja vajalikud ettevõtjaks hakkamisel.Ettevõtjaks saamisel ei piisa vaid heast ideest.

Ettevõtjaks saamisel ei piisa vaid heast ideest.
Suurt rolli mängivad ka ettevõtja isikuomadused, see, kuidas ettevõtja suhtub oma töösse ja kuidas ta suudab väljakutsuvaid olukordi lahendada.
Reastasime peamised isikuomadused, mis on omased edukatele ettevõtjatele ja vajalikud ettevõtjaks hakkamisel.

1. Loovus

Üks tähtsamaid isikuomadusi, mida ettevõtjaks saamisel on vaja, on oskus mõelda kastist välja ja läheneda probleemide lahendamisele looval moel. Sageli seostatakse loovust eelkõige näitlejate ja kunstiinimestega, kuid see isikuomadus on kahtlemata vajalik ka ettevõtlusesse sisenemisel. Ka kõige hoolikama planeerimise juures võib äris ette tulla olukordi, mida sa ei oleks osanud uneski näha.

Ettevõtjad, kes on oma olemuselt loovad, ei takerdu raskustesse, vaid suudavad muuta kiirelt kurssi, kui seda peaks vajalik olema, ja leida olukordadele lahendusi, mis viivad nende äri edasi.

2. Tugev enesejuhtimisoskus ja julgus otsustada

Hakates ettevõtjaks, pead sa aga oma palga välja teenima ise. See tähendab, et pead väga hästi suutma planeerida oma aega ja tegema tähtajaks ära ka need ülesanded, mis on sulle vastumeelt. Samuti pead oskama eristada ebaolulist olulisest, sest ettevõtjana on su töölaual alati rohkem, kui päevakavasse mahub.

Väga tähtis on ka julgus vastutada ning võtta vastu otsuseid. Ettevõtjana ei ole sul kellegi teise kaela vastutust lükata. See tähendab, et pead ise otsustama, millisel kursil sa liigud ja millise kiirusega.

3. Loomult tegutseja tüüp

Mõni inimene on hea ideede genereerija, kuid ta ei suuda oma plaane kunagi realiseerida. Kui sa tahad saada ettevõtjaks, siis pead olema julge, energiline ja edasipüüdlik tegutseja – piltlikult öeldes käärima käised üles ja hakkama lihtsalt otsast minema.

Pikalt plaani pidades või teisi maha tehes võid jäädagi unistajaks. Ettevõtluses loevad aga lisaks sõnadele ja plaanidele ka teod.

4. Hea kohanemisvõime

Pärast äriidee väljamõtlemist ja selle paberile panemist ilmneb pea alati asjaolusid, millega sa ei osanud alguses arvestada. Muutuda võib majanduslik keskkond, turule võivad tulla uued konkurendid. Head kohanejad on oma loomult paindlikud ja saavutavad äris kohe kindlasti rohkemat.

Kohanemisvõime mõjutab ka seda, kuidas saad hakkama tagasilöökidega (ja neid paratamatult tuleb). Siin on tähtis mitte norutama jääda ega alla anda, vaid mõelda, kuidas edasi. Oluline on aru saada ka sellest, kui on õige aeg otsad kokku tõmmata või ajutiselt äri pausile panna.

5. Suhtlusoskus

Vaatamata sellele, et meil on internetiajastu ja enamik asju saab aetud interneti teel, ei saa edukas ettevõtja olla üksinda nurgas nokitsev introvert. Äri käivitamiseks ja selle juhtimiseks pead sa alati mingil määral ka teiste inimestega suhtlema ning mis peamine, olema selles väga hea. Kui kaks ettevõtet pakuvad samaväärset toodet või teenust, siis eelistatakse sageli seda, kellega on inimlikult mugavam suhelda.

Suhtlemine on vajalik ka ärikontaktide võrgustiku loomiseks, seda nii virtuaalselt kui üritustel kohal olles, kus sinu potentsiaalsed kliendid või koostööpartnerid liiguvad. Tihti tekib uusi tööotsi ja koostöösuhteid just networkingu kaudu, mitte külmade telefonikõnede või müügikirjadega kliente pommitades.

6. Kõrge stressitaluvus

Ettevõtja elu ei pruugi sugugi olla meelakkumine ja kohe kindlasti ei ole see selline, nagu sageli ette kujutatakse – ärkad siis, kui tahad, teed paar tunnikest tööd ja seejärel veedad ülejäänud päeva kuskil rannaliival puhates (vähemasti mitte alguses).

Ettevõtja tööpäevad võivad olla 12 h pikad. Sa pead ise suutma organiseerida oma päevakava ja kõige selle juures jälgima, et sa läbi ei põleks, mis on väga sage põhjus, miks isegi näiliselt tugevad ettevõtjad ühel päeval oma ärist lihtsalt loobuvad. Igal inimesel on päevas 24 h, sellest 8 tundi peaksid jätma puhkamiseks ja 8 tundi muudeks tegemisteks.

7. Usk sellesse, mida sa teed

Ka kõige kuulsamad ärigigandid nagu Apple, Nike või Amazon on kunagi olnud vaid ideed kellegi peas. Selleks, et äriidee tõuseks lendu, pead sa oma ärisse sinisilmselt ja tõemeeli uskuma. Kui lähed oma ideed investorile pitchima, siis paistab see kohe välja, kui sa sellesse ei usu. Ebakindlus ei ole kohe kindlasti ettevõtja voorus, isegi kui sa sisimas väreled ja mõtled, kas see kõik ikka õnnestub.

Siin loetletud ettevõtja isikuomadused ei ole kindlasti lõplikud, samas on need hädavajalikud selleks, et sinu ideest sünniks äri ja et suudaksid seda edukalt majandada. Kui tunned, et sa ei ole mõnes neist teemadest piisavalt tugev, siis ei tähenda see, et peaksid oma äriidee kohe nurka viskama. Inimese isikuomadused on arendatavad. Selleks selgita välja oma tugevused ja nõrkused, pane paika plaan ja alusta juba täna!

Märksõnad

© 2023 MAK | kodulehe tegemine vvunk